Twoja wyszukiwarka

niedziela, 6 listopada 2011

Nadziewane pałki kurczęce

Nadziewane pałki kurczęce

Autorem artykułu jest Kasia S.


Danie wymaga trochę czasu w przygotowaniu i wytrwałości,
ale warto poświęcić trochę więcej czasu by spróbować kurczaka w nieco innej formie :-)
Polecam!

nadziewane pałki kurczęce

Składniki:

6 pałek z kurczaka

4 średnie pieczarki

ćwiartka dużej cebuli

ok. 100 gr sera żółtego

2 jaja

2 marchewki

ćwiartka kalafiora

ćwiartka brokuła

1 szkl. płatków kukurydzianych

1 łyżka bułki tartej

kucharek (ziarenka smaku)

pieprz

majranek

0,5 kg małych ziemniaków

oliwa do smażenia

Wykonanie:

Pałki kurczaka umyć, nożykiem ostrożnie wyjąć kość - mięso nacinać tuż przy kości z jednej i drugiej strony pałki tak aby ze środka usunąć całą kość. Roztrzepać 2 jaja (można dodać odrobinę mleka) doprawić kucharkiem i pieprzem. Mięso kurczaka ułożyć w pojemniku, kolejno każdy kawałek maczając w jajku, po czym zamknąć i wstawić do lodówki (pozostałe jajo wylać na mięso).

W między czasie zrobić farsz. Rozgrzać oliwę na patelni. Cebulkę pokroić w kostkę i zrumienić. Pieczarki umyć, pokroić w kostkę i dodać do cebuli, podsmażyć całość, doprawić odrobiną soli. Zestawić z ognia do wystygnięcia. Ser żółty starkować na tarce o grubych oczkach bądź drobno pokroić w kosteczkę.

Gdy farsz pieczarkowy całkowicie wystygnie połączyć go z serem żółtym.

Ziemniaki obrać i umyć. Skropić oliwą, posypać majrankiem i kucharkiem lub solą, wymieszać. Płatki kukurydziane drobno rozgnieść - najlepiej wałkiem. Mięso kurczaka nadziewać farszem, starać się zlepić bokami mięsa, aby farsz nie wyleciał. Rozgrzać oliwę na patelni. Pałki maczać w pozostałym jajku i rozgniecionych płatkach kukurydzianych. Podsmażyć z każdej strony na lekko rumiany kolor.

Przygotować formę do pieczenia - blaszkę. Wyłożyć papierem do pieczenia. Ułożyć podsmażone pałki tuż obok siebie. Z drugiej strony rozłożyć ziemniaki. Piec w temp. 180 - 200 st.C 1 godzinę (max 1,5 godz).

W między czasie wstawić garnek z wodą do zagotowania. Marchew obrać, pokroić w słupki. Kalafior i brokuł umyć i podzielić na różyczki. Wodę w garnku osolić, a gdy się zagotuje wrzucić warzywa. Podgotować do miękkości. Następnie odcedzić. Rozgrzać oliwę na patelni, wrzucić warzywa, chwilę poddusić, posypując bułką tartą. Podawać razem z nadziewanym kurczakiem i ziemniakami.

Smacznego!


nadziewane pałki kurczęce

---

kasiak

http://wszystkoogotowaniuks.blogspot.com/2011/10/nadziewane-paki-kurczece.html

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

poniedziałek, 4 kwietnia 2011

Placek makowo - kokosowy

Autorem artykułu jest Gosik


Placek makowo - kokosowy to jedno z najbardziej lubianych ciast wśród moich domowników.Ma niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju smak...
To niezwykłe połączenie maku z wiórkami kokosowymi powoduje, że smak placka jest rewelacyjny. Przygotowanie zajmuje wprawdzie trochę czasu, ale naprawdę warto pokusić się o jego samodzielne wykonanie! Nie dosyć, że po prostu rozpływa się w ustach, to jeszcze bardzo ciekawie prezentuje się na stole. A ponieważ Święta Wielkanocne za pasem warto zaskoczyć domowników czymś pysznym. Piekę ten placek juz od kilku lat i ciągle cieszy sie on wielkim powodzeniem, co więcej domownicy zawsze dopytują się, czy aby napewno go upiekę
Ciasto:
- 0,5 kostki margaryny (np. Kasia)
- 0,5 szklanki cukru
- 2 jajka
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 szklanka mąki
Margarynę utrzeć z cukrem. Dodać jajka. Nadal ucierać. Dodać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Ciasto wyłożyć na wysmarowaną tłuszczem blachę.
Następnie 6 białek ubić z 15 dekagramami cukru (około 3/4 szklanki). Do tego dodać 15 dag suchego maku i 15 dag wiórków kokosowych. Wymieszać delikatnie łyżką i wyłożyć na ciasto. Piec około 40 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 200 stopni.
Krem:
Ugotować budyń z 0,5 litra mleka, 1,5 paczki budyniu śmietankowego (bez cukru) i 4 łyżek cukru. Margarynę utrzeć z 6 żółtkami i dodać do niej przestudzony budyń. Wymieszać wszystko mikserem.
Na upieczone ciasto wykładamy masę, na nią herbatniki nasączone wódką, następnie polewamy całość polewą czekoladową.
Zamiast herbatników można położyć delicje i zalać galaretką. Tej drugiej opcji nie próbowałam, ale też brzmi zachęcająco.
---
http://www.poradniklasucha.blogspot.com/

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

niedziela, 20 marca 2011

Babka Migdałowa, Kokosanki oraz Amaretti

Autorem artykułu jest Krzysztof Wojtczak



Bardzo tanie, szybkie, a zarazem bardzo smaczne, troszkę cierpliwości i napewno wszystkim się uda. Polecam wszystkim smakoszom domowych wypieków.

Babka migdałowa

Składniki:
8 dag mąki pszennej
7 dag mąki ziemniaczanej
20 dag margaryny
25 dag cukru pudru
4 jajka
1 łyżeczka proszku do pieczenia
10 dag zmielonych migdałów lub orzechów
5 dag rodzynek

Sposób przygotowania:
Margarynę utrzeć z cukrem i jajkami. Do dobrze utartej masy dodawać po trochu mąkę wymieszaną z proszkiem, migdały i rodzynki. Wymieszać i wyłożyć ciasto do dobrze natłuszczonej formy. Piec około 60-90 min. w temperaturze 200 stopni C.

Kokosanki

Składniki:
5 białek
20 dag cukru
25 dag wiórków kokosowych
Sposób przygotowania:
Naczynie z białkami ustawić na rondlu z gotującą się wodą i ubić sztywną pianę. Pod koniec ubijania dodawać po trochu cukier. Kiedy masa stanie się bardzo gęsta, zdjąć naczynie z ognia, dodać wiórki kokosowe, wymieszać i kłaść łyżeczką małe porcje piany na blaszkę wysmarowaną masłem, zachowując spore odstępy. Piec w piekarniku na złotawy kolor.

Amaretti

Składniki:
2 białka
180 g cukru pudru
200 g drobno zmielonych migdałów
kilka kropli ekstraktu migdałowego lub odrobinę amaretto
cukier puder do obtaczania amaretti

Sposób przygotowania:
Wymieszać migdały i cukier, dodawać po jednym białku (ewentualnie również ekstrakt migdałowy lub amaretto), dobrze wymieszać. Ciasto musi być dosyć zwarte. Jeśli jest zbyt luźne, dodać łyżkę lub dwie zmielonych migdałów. Formować małe kulki stożki, obtaczać je w cukrze i układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w temperaturze 150 stopni C, przez około 18 minut.

---

http://swiatsmakolykow.blogspot.com/


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

piątek, 18 marca 2011

Makaron kokardki z warzywami

Autorem artykułu jest Ryszard Marszałek



Danie to jest proste do przygotowania i smaczne. Może być to potrawa wegetariańska ale nie tylko, ponieważ po dodaniu do niej podpieczonych paróweczek z cebulką smakuje także osobom lubiącym troszkę konkretniejsze jedzonko.

400 g makaronu kokardki

1 niezbyt duża młoda cukinia

1 marchewka

150 g fasolki szparagowej

1/2 szklanki kukurydzy (najlepiej świeża lub mrożona) ew. konserwowa z puszki

1/2 szklanki zielonego groszku (najlepiej świeżego lub mrożonego) ew. konserwowego z puszki

3/4 szklanki słodkiej śmietany najlepiej 18%

3 łyżki masła

sól, pieprz

bazylia, tymianek

4 łyżki utartego żółtego sera

ewentualnie:

2 parówki

1 cebula

Cukinię opłukać, osuszyć następnie przeciąć wzdłuż na krzyż i pokroic w poprzeczne kawałeczki. Z fasolki szparagoweg odciąć końcówki i także pokroić ją na kawałki. Marchewkę umyć, obrać i pokroić w kostkę. W garnku zagotować dużą ilość wody z dodatkiem paru kropel oliwy. Do wrzącej wody włożyć makaron i ugotować według przepisu na opakowaniu na półtwardo.

W rondelku roztopić masło dodać do niego pokrojone warzywa, wsypać groszek, kukurydzę i smażyć wszystko 3-4- minutki. Po czym wlać parę łyżek wody, doprawić solą, pieprzem i dusić pod przykryciem aż zmiękną. Następnie dolać śmietankę, dosypać bazylię i tymianek i mocno podgrzać. Do goracej potrawy dodać ugotowany makaron wszystko dokładnie wymieszać razem. Na samym końcu posypać utartym na dużych oczkach tarki żółtym serem (najlepiej smakuje szlachetny parmezan).

Jeśli decydujemy się na dodanie do dania paróweczek to wcześniej je sobie smażymy pokrojone w plasterkach razem z cebulą pokrojoną w drobna kostkę, a dorzucamy je do podduszonych pod przykryciem warzyw tuż przed dolaniem słodkiej śmietanki.

Smacznego!

---

Ryszard http://potrawyjarskieinietylko.blogspot.com/


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

wtorek, 15 marca 2011

Karczek wieprzowy-sposoby przygotowania

Autorem artykułu jest Halszczak



Nie ukrywam, że ostatnio korzystałem z dobrodziejstw stron oferujących artykuły do przedruku. Raz z lenistwa, dwa z chronicznego braku czasu. Niestety po przeczytani kilku wpisów na tychże stronach, stwierdziłem (chociaż asem pisarskim nie jestem), że poziom kulinarnych opisów leci na pysk.

Zgubny wpływ komórkowych esemesów, internetowych emiliów, tudzież kilkunastu innych aspektów „młodzieżowego” życia społecznego sprawiło, że poziom „pisarstwa” w naszym kraju sprowadził się do 160 (słownie stu sześćdziesięciu) znaków, które jest w stanie zrozumieć pokolenie moich dzieci. Do rzeczy jednak, bo o karczusiu być miało i o sposobach przygotowania owego kawałka wieprzowego grzbietu. Karczuś to kawałek mięsa „poprzedzający” kotlet schabowy u świniaka (takiego żywego), a nadający się do wszystkiego, od pieczeni mielonej poczynając, a na kotletach panierowanych a’la schabowy kończąc, albowiem w tym temacie pomysłowość gotującego jest ograniczona jedynie wielkością kuchni. Ze względu na swoją wrodzoną „tłustość”, doskonale nadaje się na grila, acz trza uważać, coby się nie spalił z wierzchu w środku pozostając surowy. Do duszenia, polany sosikiem, z dodatkiem ziemniaczków lub innych klusków, wreszcie na kotlety mielone, niesłusznie „sznyclami” zwanymi. Smażymy to mięsko na smalcu, względnie oliwie, nigdy na maśle, bo to się szybko przypala i nie pozwala uzyskać odpowiedniej „rumianości”, podlewamy, w wypadku duszenia, zawsze gorącą wodą, ponieważ, jak wołowina, karczuś podlany zimnym płynem (wyjątkiem jest piwo, ale i ono nie może być prosto z lodówki) robi się okrutnie łykowaty. Pieczemy w rękawie, bo się nie spieka na wiór, a niewielki dodatek smalcu pozwala na uzyskanie niezbędnej kruchości i soczystości.

Najlepiej przed przystąpieniem do obróbki końcowej, mięsko dobrze zasolić, „wmasowując” w nie sól, zamacerować w mieszance ziół, przypraw i oliwy, i odstawić na kilka dni w chłodne miejsce, nie zapominając o kilkukrotnym obyrtaniu aby mięsko dobrze „przeszło”. Tak przygotowane i upieczone nadaje się do spożycia od razu, a po przestygnięciu jest świetnym dodatkiem do kanapek.

Przykładowa macerka: pieprz czarny ziarnisty, ziele angielskie, majeranek (może być suszony), sproszkowana ostra papryka, czosnek granulowany, liść angielski, sok z cytryny, lub ocet, oliwa z oliwek lub olej (bo tańszy), dodatkowo można dodać kilka ziaren jałowca, ale z tym trzeba uważać, bo może nam jałowcówka wyjść. Specjalnie nie podaje ilości składników, bo te są uzależnione od przygotowującego i jego gustu, oraz od wielkości karczku. Pieprz i ziele rozgniatamy w moździerzu, dodajemy resztę składników (bez soku z cytryny i oliwy) i jeszcze raz rozgniatamy. Przesypujemy do miski, dolewamy sok z cytryny, mieszamy na papkę i odstawiamy na pół godziny (mniej więcej) coby się przegryzło. W czasie „przegryzania” solidnie solimy i „masujemy” mięso, i odstawiamy (najlepiej w pojemniku, w którym mięso będzie się macerowało). Karczuś może spokojnie postać w kuchni około godziny, pięknie puszcza „sok”, który już sam w sobie jest zalewą solną. Gdy macerka się „przegryzie” dolewamy do niej oliwę (ja dodatkowo daję kilka łyżek oliwy paprykowo-czosnkowej), mieszamy, zalewamy mięso, trzeba je kilkakrotnie kopyrtnąć w pojemniku, coby się dobrze przyprawy rozłożyły, zamykamy pudełko i odkładamy do lodówki. Takie mięso może przeleżeć tydzień, obracane codziennie, a później to jak kto lubi. U mnie najczęściej karczuś ląduje na niskim ruszcie w kombiwarze, nagrzanym do 220 stopni, podlany szklanką bulionu wołowego (może być z kostki).

W piekarniku się piecze, w rondelku dusi, a w tym ustrojstwie się jednocześnie i dusi, i piecze, ale to już temat na zupełnie inną opowieść.

---

Kulinarni.info.pl - portal kulinarnie zakręconych facetów.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zupy Rybne

Autorem artykułu jest Maciej Gawlikowski



Przedstawiam Tu 2 przepisy na zupy rybne smakowite bardzo rozgrzewajace o wyjątkowym smaku. Doskonałe na kaca 8) Zachęcam do przetestowania ich i jedzenia.

Ostra zupa rybna

Składniki

dla 2 osób

30 dag filetów rybnych (mintaj, morszczuk, panga, dorsz, sola, łosoś do smaku),
1 ostra papryczka,
2 młode marchewki,
1 młody por,
1/2 pęczka dymki,
sól,
pieprz,
1 cytryna,
2 łyżki masła,

Rybę rozmrozić i pokroić w drobną kostkę. Papryczkę bardzo drobno posiekać, marchewkę i pora pokroić, cebulę z dymki posiekać, szczypior pokroić . Na rozgrzanym maśle zeszklić cebulę, dodać marchewkę i pora, zalać 1 l. wody. Doprawić solą i pieprzem i gotować ok. 15 minut. Po tym czasie dodać do wywaru warzywnego kostkę rybną lub można się bez niej obejść dając pietruszkę i inne warzywa i gotować na małym ogniu ok. 10 minut. Pod koniec gotowania dodać do zupy papryczkę i dymkę, doprawić sokiem z cytryny i podawać.

Szybka ostra zupa rybna po tajsku

Składniki

dla 2-4 osób

wywar z warzyw - ok. 1,2 litra,
1 tilapia, 1/2 soli( mintaja, pangi, łosoś do smaku wedle uznania wymienione ryby),

kilka obranych krewetek,
kilka paluszków krabowych,
czerwona pasta curry 1/2 łyżeczki (może być dowolna ilość, ale radzę uważać...),
sos sojowy (1-2 Łyżki), sos rybny -2 Łyżki (zamiast soli kuchennej),
kolendra (może być pasta z kolendry w słoiczku),
starty świezy imbir (ok. 2-3 cm korzenia),
sok z 1/2 limonki,
1/4 opakowania grubszego makaronu ryżowego,

czas przygotowania: do 20 min

1. Bulion zagotować, dodac pastę curry, sos rybny, sos sojowy, wrzucić pokrojona w kostkę rybę, krewetki. Podgotowac kilka minut, dodać imbir, doprawić kolendrą, sokiem z limonki (ewent. innymi przyprawami - zupa ma być kwaśno-ostra).

2. Jeśli zupa ma byc od razu podana - makaron wrzucić na gorącą zupę na 3 minuty - i serwować. Jeśli chcemy ją podać nieco później - proponuję przygotować makaron wg instrukcji na opakowaniu (przewaznie wrzątek na 3 min.) i połączyć bezpośrednio przed podaniem.

Życzę smacznego Maciej Gawlikowski

---

Zapraszam na moje blogi

http://zdroweprzepis.blogspot.com/

http://autobeztajemnic.blogspot.com


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Niebo w gębie, czyli Milky Way

Autorem artykułu jest Gosik



Niedawno wypróbowałam nowy przepis. Ciasto jet rewelacyjne, a co najważniejsze bardzo proste w wykonaniu i nie zajmuje dużo czasu. Efekt jest natomiast niewyobrażalny! Naprawdę serdecznie polecam! Grzechem byłoby nie podzielić się nim z innymi.

Bardzo lubię piec, ale najbardziej odowiadają mi przepisy ciast, których wykonanie nie zajmuje dużo czasu, a są smaczne. Lubię szybki efekt. Ten przepis jest właśnie taki! Ciasto po prostu rozpływa się w ustach:)

Wykonanie biszkoptu:
3 łyżki kakao wsypać do szklanki i uzupełnić mąką ziemniaczaną, następnie do tego wsypać dwie łyżeczki proszku do pieczenia i wymieszać
6 jaj ubić na parze z jedną szklanką cukru, do tego dodać mąkę wymieszaną z kakaem, do tego dwie łyżki spirytusu lub wódki, wszystko delikatnie wymieszać
Piec około trzydzieści minut w rozgrzanym piekarniku. Biszkopt po upieczeniu jest jest miękki i puszysty, a co najważniejsze nie jest wysuszony tylko wilgotny.

Wykonanie masy śmietankowej:
0,5 litra śmietany kremówki
3 śmietan-fix
2 łyżki cukru pudru
Wszystkie te składniki ubić na sztywno i odstawić.

Wykonanie polewy czekoladowej:
1 czekolada mleczna
1 czekolada deserowa
3/4 kostki margaryny Kasi (może też być inna, sprawdzona)
Wszystko razem należy rozpuścić i następnie ostudzić
Do rozpuszczonej i ostudzonej polewy dodać trzy żółtka i białka ubite na sztywno - wymieszać i włożyć do lodówki na około dwadzieścia minut.

Na biszkopt wykładamy masę, później polewę i ... PALCE LIZAĆ!!! Uwierzcie mi, placek po prostu rozpływa się w ustach.

Można też przekroić biszkopt i dodatkowo przełożyć go masą śmietankową, ale to zajmuje już dodatkowo więcej czasu i jest bardziej pracochłonne. Ta druga wersja jest więc dla bardziej wytrwałych.

---

www.poradniklasucha.blogspot.com


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

poniedziałek, 14 marca 2011

Sałatka Kebab


Składniki:
4 piersi z kurczaka
pół główki kapusty pekińskiej
3 marchewki
3 cebule ( białe, czerwone )
6 ogórków korniszonychsól
pieprz
papryka (ostra lub łagodna ilość wedle uznania)
curry
przyprawa do kebaba
Sos czosnkowy:
majonez 500 ml ( bądz jogurt 500ml w wersji fitness lub jogurt+ majonez razem 500ml)
ketchup pikantny 230 g
3-4 ząbki czosnku drobno pokrojone bądz przeciśnięte przez zgniatacz.
 Polecam zrobić podwójną ilość sosu i zrobić sałatke z podwójna ilością sosu sałatka jest wtedy przepyszna
Składniki sosu wymieszać ze sobą.
Piersi kurczaka obczyścić pokroić w drobną kostkę, posypać przyprawami, usmażyć i ostudzić. Kapustę poszatkować, marchewkę zetrzeć na tarce o dużych oczkach lub pokroić drobno. Razem wymieszać i posolić. Cebulę pokroić w piórka i sparzyć wrzątkiem. ( lub pokroić 2 cebule czerwone w piórka a 2 białe w kostke apetyczniej sałatka wyglada puzniej na talerzu). Korniszony pokroić w kostkę, dać na druszlak i pożądnie odcisnąć. Układać w szklanym naczyniu warstwami: kapusta z marchewką, cebula, korniszony, mięso, kapusta z marchewką, sos, kapusta z marchewką i tak do końca skłądników. A bym był zapomniał można dodać oliwki do smaku mogą być czarne zmieszane z zielonymi polecam słoiki z oliwkami pokrojonymi bedzie dużo szybciej
Autor przepisu : Maciej Gawlikowski